YÜKSEK SADAKAT

Kutlu Özmakinacı’nın etrafında Filinta adıyla bir araya gelmiş müzisyenler, 1997-2000 arası özgün sound arayışına girişmişti. 2000’de fiilen dağılan Filinta’nın ardından denemeler devam etti ve Mart 2004’de Yüksek Sadakat grubu kuruldu.

Kutlu Özmakinacı (bas gitar), Uğur Onatkut (tuşlular), Deniz Alemdar (davul), Cemil Demirbakan (vokal), Serkan Özgen’li (gitar) kadro, klasik rocktan hareketle daha modern işler hedefiyle çalışmalarına başladı.

Albüm çıkmadan radyolar grubun Üstümüzden Bir Kuş Geçer şarkısını sürekli çalarak adeta patlattı ve Yüksek Sadakat tahmin edemeyeceği tanıtımla pazara adım attı. O yılların en parlak çıkışlarından biriydi bu.

Yüksek Sadakat grupla aynı adı taşıyan ilk albümü (2006) için şunları söylüyordu: ‘Doğudan bakınca Batılı, Batı’dan bakınca Doğulu; Türkçe rock değil, ‘Türk Rock’. Uluslararası alanda Türk rock ekolünün oluşmasına katkıda bulunmak istiyorlardı.

Üç klip çeken Yüksek Sadakat, solo albüm yapmak için ayrılan Cemil Demirbakan’ın yerine vokale Kenan Vural’ı, Deniz Alemdar’ın yerine davula Alpay Şalt’ı alarak ikinci albümün kayıtlarını gerçekleştirdi. 2008 tarihli ikinci çalışma Katil & Maktül’ün düzenlemeleri sıra dışı, çalmaları ve grup uyumu gayet iyiydi.

Yüksek Sadakat’e 2011’de TRT tarafından sürpriz yapıldı ve grup Eurovision’da Türkiye’yi temsille görevlendirildi. 10 Mayıs 2011’de Türkiye adına Düsseldorf’ta Live It Up (Hayatını Yaşa) isimli parçayla yarıştılar ve Eurovision formatına uygun müzik çalmadıklarından finale kalamadılar.

Eurovision başarısızlığının ardından sessizliğe bürünen grup, 2011 sonlarında üçüncü albümü Renk Körü’yle markete döndü ve Eurovision şarkısı Live It Up’ın Türkçe versiyonunu Parti Çocuğu adıyla repertuvara aldı.
Yine piyasanın beklentisinden uzak soundla albüm yayınlamış Yüksek Sadakat, bu kez gayet enerjik müzik ve ince sözlerle çıtayı hayli üstlere koymuştu…

Yüksek Sadakat 2012’de ikinci kez vokalist değiştirerek Kenan Vural’ın yerine gelen Selçuk Sami Çingi’li kadroyla Fener ile şarkısını çıkarmış, müziğindeki yeni tonlamayı tanıtmıştı. Bu arada deneyimli müzisyen Deniz Alemdar davula dönmüştü.
Grup, 2014’te ‘IV’ adını verdiği dördüncü albümünü müziksevere sundu ve ABD’ye giden Çingi’den boşalan vokali yeniden Kenan Vural üstlendi.

Sahne çalışmalarına devam eden ekip, 2018’de Cem Karaca’ya saygı albümüne Çınar Ağacı parçasıyla katılırken, kendi adına da Yunus teklisini, 2019’da da Beklediğim Ne Varsa Sensin, Öksüz Yel teklilerini yayınladı.

Yüksek Sadakat 2021’de ise Kenan Vural, Kutlu Özmakinacı, Serkan Özgen, Deniz Alemdar, Uğur Onatkut’lu kadroyla sekiz parçalık Rengarenk albümünü yayınladı. Albümde, Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer’in 2021 versiyonu da yer aldı.

error: Content is protected !!