Acil Servis

Seagull ile Mask gruplarında müzik yapan Ertan Kızıltan (vokal), Orhan Yolsal (gitar), Emre Karabulut (gitar), Çetin Güney (bas gitar) Aralık 1992’de bir araya geldi ve davulcu Soner Doğanca’yı da alarak Acil Servis’i kurdu. Acil Servis, Çetin Güney’in radyo programının ismiydi ve ‘Türkçe rock yapılır mı, yapılmaz mı’nın tartışıldığı yıllardı.

Doksanlar’ın başında yerli popun patlamasıyla sektör genişleyince yerli rock gruplarına da albüm çıkarabilme olanağı doğmuştu. Acil Servis, İstanbul’un rock mekanlarında üç yıl kadar müzik yaptıktan sonra Aralık 1996’da ilk albümü Küçük Adam’ı dönemin en büyük şirketlerinden birinin etiketiyle yayınlamayı başarmıştı.

Kadro, davulcu Soner Doğanca’nın (Bülent Akbay geldi yerine) dışında korunmuştu. Türkçe sözlere rağmen Batılı rock sounduna en yakın duran grup olarak dönemin hard-rock camiasında heyecan yaratan Acil Servis, albümden alınan ilk hit parça Bebek’le önemli bir çıkış yapmıştı…

1998’de Acil Club adlı müzik stüdyosunu kuran ekip, ikinci albümlerinin çalışmalarına girişti ama ekonomik sorunlar nedeniyle bir türlü çıkamadı.
Lokal çalışmalarına devam eden Acil Servis, klasik kadrosunu korurken davulda istikrar sağlayamadı. Bülent Akbay’ın yerine davula geçen Berke Özgümüş’le devam eden topluluk, 2004’de Soner Doğanca’yı yeniden bünyeye kattı.

Uzun yıllar Ayna grubunda müzik yapan Doğanca’nın gelmesiyle ikinci albümün hazırlıklarını yeniden başlatan Acil Servis, söz ve müzikleri kendilerine ait 11 parçadan oluşan Dur Bekle’yi, yine uzun gecikmeyle Mart 2010’da yayınlayabildi.
Dur Bekle, aradan geçen onca zamana karşı katıksız rock sounduyla, çalmalardaki ustalıkla grubu yeniden vitrine taşımayı becermişti.

Rock’ın önüne yerel, pop, caz ve bir dolu kelimenin getirilmesini sevmeyen, klasik soundun peşinden gidenlere seslenen Acil Servis, 2019’da Sözlerini Bilmediğim Şarkılar teklisini çıkardı. Grupta gitarlarda Arif Deniztoker, Orhan Yolsal, Çetin Güney de yer aldı.

error: Content is protected !!