APAŞLAR

1950’lerin ikinci yarısında Yalçınkaya Tümay, Mehmet Soyarslan, Nedim Demirelli ‘Şen Gençler’ adlı amatör grubu kurdu ve gençlik toplantılarında çalmaya başladı. Uzun süre aynı kadroyla devam edildikten sonra vokalist Sadık Bütünley, piyanist İlker Dalyan, davulcu Batur Pere’yle üye sayısı arttı ve Kervansaray, Caddebostan Gazinosu gibi mekânlarda sahneye çıkıldı.

1961’de Apaşlar adını seçecek grubun yeni kadrosu Mehmet Soyarslan (gitar), Yalçınkaya Tümay (gitar), Leon Habib (davul), Suat Matalon (bas gitar), Sadık Bütünley (vokal), Ceki Kovo’dan (piyano) oluşuyordu. The Shadows grubunun ünlü parçası ‘Apache’ı isim almışlardı.

Caddebostan Amatör Orkestralar Yarışması’nda Barış Manço-Harmoniler’in ardından ikinci olarak yola koyulan grup, Soyarslan’ın 1963’de yüksek öğrenim için Federal Almanya’ya gidince çalışmalara ara verdi.

1966’da Türkiye’ye dönen Soyarslan ile Yalçınkaya önderliğinde toparlanan grup Şubat 1967’de, ileride Anadolu pop-rockın önemli isimlerinden olacak Cem Karaca ile birleşti. Soyarslan (gitar), Yalçınkaya Tümay (gitar), Timur Fildişi (davul), Ahmet Tuzcuoğlu’yla (bas gitar) Cem Karaca’nın hedefi bol beste üretmekti. Beste sayısı artarken, Apaşlar kişiliğini bulmuş, yabancı parça söyleme tembelliğinden kurtulmuştu…

Cem Karaca’lı kadro, 1967 Altın Mikrofon Yarışması’na katıldı ve ikinci oldu. Geldikleri akım rock’ın’roll, dünya görüşleri beat, yapmak istedikleri Anadolu kaynaklı müzikti.
İmajın ve şovun ne derece önemli olduğunu fark etmişlerdi. Sıra dışı giysilerle kitlelerin dikkatini çekecekler, ardından da müziklerini dinleteceklerdi…
İlk 45’lik plakları Emrah/Karacaoğlan’ı Altın Mikrofon’un düzenleyicisi Hürriyet Gazetesi’nin desteğiyle yayınlayan Apaşlar’ın müzikal zenginliği Unkapanı piyasasının hemen dikkatini çekti ve 1967’de grup art arda üç 45’lik yayınladı: Hudey/Vahşet/Bang Bang/Shakin’ All Over (1967), Emrah/ Hücum/Karacaoğlan/Ayşen (1967), Ümit Tarlaları/Anadolu Oyun Havası/Suya Giden Allı Gelin (Karacaoğlan II) / Nasıl da Geçtin? (1967)…

Resimdeki Gözyaşları

Yurtdışında da büyük işler yapmak istiyorlardı ve Anadolu halk ozanlarının yapıtlarıyla dünyaya açılacaklardı. Plaklardan kazandıklarıyla Federal Almanya’da stüdyoya girmişler, konserlere çıkmışlardı.
Ancak, organizatör oyunları sonucu konserlerden yeterli para gelmeyince bas gitarist Hasan Sel ile davulcu İhsan Avşar grubu bırakarak Türkiye’ye dönmüştü. Sel’in yerine bas gitarist Rıza Omayer’ı bulmuşlardı ama, kadro daralınca plak yapamama tehlikesi doğmuştu.
F. Almanya’daki kayıtlarda Apaşlar’a Ferdy Klein Orkestrası eşlik etmiş, düzenlemeleri ise Werner Dies yazmıştı. Soundlarını yitirmeden büyük orkestra ile çalmışlardı ve ortaya gayet parlak iş çıkmıştı. Ferdy Klein Orkestrası’yla yorumlanan İstanbul’u Dinliyorum, Oy Bana Bana, Hikâye gibi parçalar Türkofon tarafından Almanya’da yayınlanmış ve çok beğenilmişti.
Apaşlar, Ariola stüdyolarında doldurulmuş yeni ‘stereo kayıtlar’la 1968 başında Türkiye’ye dönmüş, gruba katılan Leon Habib (davul) ve Faruk Şereftuğ’la (bas gitar) ‘Merhaba’ adını verdikleri konserle müzikseverlerin karşısına çıkmıştı.

Apaşlar yerli popun en gözde grubuydu ve Mehmet Soyarslan bestesi Resimdeki Gözyaşları bomba gibi patlamıştı. Her yerde Resimdeki Gözyaşları dinlenirken Soyarslan’ın yapıtı, hatalı kontratlar sonucu, iki ayrı şirket etiketiyle, iki ayrı B yüzüyle satışa sunulmuştu.
Aynı günlerde Faruk Şereftuğ’un yerine Seyhan Karabay (bas gitar) gelmiş ve Apaşlar bas gitar, gitar, davul triosuna dönüşmüştü.
Bu arada Mehmet Soyarslan’la Cem Karaca arasındaki fikir ayrılığı büyümüştü. Karaca, sol düşüncelerini müziğine yansıtmak isterken Soyarslan gruba politika sokmayı reddediyor ve Anadolu’yu Batı’ya taşırken apolitik yol izlenmesini istiyordu. Ayrıca, Soyarslan ülke dışında bir şeyler yapmalarının gerektiğini söylerken, Karaca Türkiye’de yerlerini sağlamlaştırmanın doğruluğunu savunuyordu.
Dağılma fikri iyice konuşulur olmuştu ama, şirketlerle 31 Ocak 1970’e kadar süren anlaşmalar nedeniyle bir süre daha ortak müzik yapmaya karar verilmişti. O tarihe kadar Ayrılık Günümüz/Gılgamış, Zeyno/Niksar ve Bu Son Olsun/Karacaoğlan III (Felek Beni) adlı 45’likleri yayınlayan grup, liderlik savaşımı ve ideolojik farklılıklar sonucu en verimli döneminde Karaca’dan ayrılmıştı.
Apaşlar, Cem Karaca’nın ardından eleman transferlerine karşın toparlanamamış ve müziğe veda etmişti.

error: Content is protected !!