ASIA MINOR

70’lerin başında St. Joseph Lisesi’nde bir araya gelen Eril Tekeli (gitar, flüt), Can Kozlu (davul) ile Setrak Bakırel (bas gitar) okul orkestrasıyla Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması’na katılıp birinci olmuştu.
Aynı üçlü, yükseköğrenim için bulundukları Fransa’da birlikte müzik yapmayı sürdürdü. Can Kozlu ABD’ye gidince, Tekeli ile Bakırel, birkaç eleman değişikliğinin ardından, aralarına Lionel Beltrami (vokal, gitar) ile Robert Kempler’i (tuşlular) alarak Asia Minor’u kurdu.

Grup, ilk albümü Crossing the Line’ı 1979’da Fransa’da yayınladı. İkinci albüm Between Flesh and Divine ise bir yıl sonra geldi. Progressive rock tarihinde yeri olan bu iki albüm sonrası grup dağıldı.
Setrak Bakırel müzikle uğraşmaya devam etti ve film müzikleri yazdı. Ekip 2015’de Fransa’da buluşup müzikseverlere bir dizi konser verdi.

Fransa’da yayınlandığında hayli ilgi gören Between Flesh And Divine (1980) uzunçaları, 35 yıl sonra plak formatında yeniden müzikseverlere sunuldu. Asia Minör 2020’nin sonunda Setrak Bakırel (vokal, gitar), Eril Tekeli (gitar, flüt), Evelyne Kandel (bas), Micha Rousseau (tuşlular) ve Julien Tekeyan’lı (davul) kadroyla, uzun kariyerinin üçüncü albümü Points of Libration’ı çıkardı.

error: Content is protected !!