ASİAMİNÖR

1990’da Ankara’da besteci ve bas gitarist Kamil Erdem tarafından kuruldu. Yahya Dai (nefesliler), Tahir Aydoğdu (kanun), Kamil Erdem, Cem Aksel’den (davul) oluşan grubun amacı, geleneksel müziğimizin kendine özgü ritmik ve melodik özelliklerini, yapısına aykırı düşmeyen çok seslilik ve caz disiplini içinde işleyerek çağdaş bir müzik sunmaktı. İstanbul’daki sponsorlara, medyaya uzak kalmalarına karşın önemli işler yaptılar ve konserlerle kendi dinleyicilerini kendileri yarattılar.

Türkiye, Almanya, İsviçre, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Macaristan ve ABD’de ses getiren konserler veren Asiaminör, ilk albümü Along The Street’i 1991’de yurtdışında çıkarttı. Bu albüm üç yıl sonra yerli yapımcıların keşfi sonucu Sokak Boyunca adıyla bizim müziksevere ulaşabildi ve yerli caza yeni soluk getirdi.

Çizgisine ‘Uluslararası Sanat Müziği’ adını veren grup, birçok konserin yanı sıra, İzmir Avrupa Caz Günleri (1995), Ankara Uluslararası Müzik Festivali (1995), Akbank Uluslararası Caz Festivali (1995), Uluslararası İstanbul Caz Festivali (1996), Bursa Uluslararası Müzik Festivali (1998), Bodrum Musicorama (1998) gibi uluslararası festivallerde çaldı.

İkinci albüm Longa Nova 1996’da geldi. Bestelerin ve düzenlemelerin Kamil Erdem’e ait olduğu yapıtta, Kamil Erdem (perdeli, perdesiz bas gitar), Tahir Aydoğdu (keman), Yahya Dai (soprano, alto saksafon, tenor flüt), Zafer Gerdanlı’dan (davul) oluşan kadro çaldı.

1997 tarihli Kedi Rüyası albümünde yüzünü Doğu’ya çeviren Asiaminör, Kamil Erdem’in ‘Ansamble Ankara’ adlı diğer grubunun 1996’da Ankara Müzik Festivali’nde sergilediği repertuvardan bir bölüm parçayı bu yapıtta kullandı ve Balkan-Ortadoğu melodilerini etnik yapıyla harmanladı.

Üç albüme, deneylerden oluşan özgün sounda ve güçlü yurtdışı kartvizitine rağmen bir türlü ülke müziğinin gündemine giremeyen Asiaminör’ün klasik ekibi Kamil Erdem, Yahya Dai, Tahir Aydoğdu, Turay Dinleyen, Zafer Gerdanlı’ya Doksanlar’ın sonunda Fatih Ahıskalı (ut), Hakan Güngör (kanun), Bilgehan Erten (keman) katıldı.

Doğu’dan hareketle evrenseli arayan Asiaminör akılcı, ayakları sağlam basan bir sentezin ve etnik cazın peşinde devam etti. Kamil Erdem 2001’de Bir Bas Masalı solo albümünü ve Kamil Erdem Quartet’le ürettiği albümü müzikseverlere sundu.

error: Content is protected !!