AUDIO FACT

1996’da Boston’da Mehmet Ali Sanlıkol (tuşlular, vokal) ile Onur Türkmen (gitar) tarafından kurulan, ilk albüm Black Spot’u 1998’de yayınlayan grup, o günlerde ‘Berkleeli Gençler’ diye biliniyordu.

Seçkin müzik okullarından Berklee’de öğrenim gören ikili, yine okuldan arkadaşları Cengiz Baysal (davul), Roberto Castillo (vurmalılar), Ryan Woodward (tenor ve soprano sax), Fernando Huergo’yu (elektrikli bas) yanlarına alarak çokuluslu grup kurmuş, kulaklarını yerel ve evrensel her türlü gelişmeye açık tutmaya başlamıştı.

Prodüktörlüğünü Aydın Esen’in üstlendiği, Okay Temiz’le Ercan Irmak’ın çalgılarıyla konuk olduğu albüm, o dönem kaliteli iş arayan yerli caz severi umutlandırmıştı.

Boston kulüplerinde çalarak adım attıkları profesyonel müzik yaşamları Aydın Esen’le karşılaşmalarından sonra değişmiş, onun katkılarıyla albümü çıkarabilmişlerdi. Popun, funkın, Afrika ve Latin tatlarının birleştiği Black Spot, az satsa da grup canlı performansıyla, üstün doğaçlama tekniğiyle dikkat çekmişti.

Müziklerine yakıştırılan fusion damgasını sevmiyorlar, çerçevelere sığmaya karşı çıkıyorlar, elektrikli ya da akustik her çalgıya sıcak bakıyorlar ve sürekli deniyorlardı.

Ancak, Black Spot herkes tarafından kolay dinlenecek albüm olmadığından Audio Fact’in kısa sürede tanınabilmesi zordu. Yapılacak iş, konserlerle dinleyici kitlesini genişletmek, etkinliklere daha sık katılabilmekti.

Audio Fact, her seferinde dinleyicileri farklı adreslere taşıyor, ‘o anın müziğinden’ kesitleri, içlerinden gelen neyse onu tarihe not düşüyorlardı…

Bu çabanın ikinci ürünü Asitane albümü de (2003) tamamen aynı anlayışla üretilmiş, kulağını çok sesli, çok renkli İstanbul’un müziğine çevirmiş bir çalışmaydı.

Kuruluş kadrosundan fire vermeyen Audio Fact, yapıta Farsça ‘devletin eşiği’, Eski Yunanca ‘büyük tekke’ anlamına gelen Asitane adını uygun görmüştü. Parçalar arasında bütünlük sağlayıp İstanbul’da geçen bir günü özetlemişlerdi müziksevere. Şarkılarda İstanbul semtlerinden alınan gerçek sesler vardı.

error: Content is protected !!