BADEM

1997’de Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü’nde Badem adıyla başlayan birliktelik, konserler sonrası ciddiyet kazandı ve 2005’in son aylarında Badem isimli albümle müzik listelerine taşındı.
Barış, Devrim ile Mustafa’nın, adlarının baş harflerini bir araya getirip kurdukları grup, üye değişikliklerinden sonra Barış Bahçeci (vokal, gitar, vurmalılar), Doğaç Başaran (bas gitar, vokal), Emre Yıldız (davul, vurmalılar), Mustafa Barış Öztürk (vokal, piyano, gitar), Mert Özdemir’li (gitar, vokal, banço, mandolin) kadroyla Badem albümünü yayınladı.
Karacaoğlan dizelerine yazılmış altı beste, Aziz Nesin’in Arkadaşım Badem Ağacı yapıtının bestesi ve grubun çalışmalarından oluşan, geçmişin tadını bugüne taşımayı amaçlayan Badem’in albümü kısa sürede kabul gördü. Albümün bir başka özelliği de CD formatında Badem Ağacı, Sensiz Olmam, Alagözlerini Sevdiğim Dilber (akustik/yavaş uyarlama) ve Kara Değil mi?’nin (akustik/yavaş uyarlama) video görüntülerini içermesiydi.

Sen Ağlama şarkısının, Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği popüler film Sınav’da kullanılmasının ardından daha bir tanınan Badem, 2008 başında gitar ağırlıklı, ilk albüme göre daha fazla çalgının kullanıldığı, parçaların orkestrasyonuna daha önem verildiği S’onsuz’u yayınladı. Albümde Özlem Tekin, İlhan Şeşen ve Gülçin Santırcıoğlu’yla düet yapan grup, yapıtın CD formatında müzikseverlere üç de videoklip sundu.

2010’da üçüncü albümü 3B’yi çıkartan grup, bir yıl sonra Çocuklar İçin Söylenen Feridun Düzağaç Şarkıları-İyilik Güzellikspor albümüne Aşkın E Hali şarkısının yorumuyla katıldı.
2012’de ise 12 ünlü isimle stüdyoya giren Badem, sanatçılarla yaptığı düet denemelerini ‘Badem ve Konukları’ albümünde değerlendirdi. Grup çalışmalarına uzun süre ara verdikten sonra 2021 sonunda bir konserle bir araya geldi ve 2022’de Canım Güzel Annem teklisini müzikseverlere sundu.

 

error: Content is protected !!