Çığrışım

Yerli rock müziğin farklı isimlerinden Tünay Akdeniz (12 telli gitar, bağlama, vokal) 1970’de, folkun moda olduğu dönemde Mithat Coşkun (vokal), Şinası Bakıcı (kaşık), Mehmet Gün (tumba) ile İstanbul’da Çığrışım folk grubunu kurdu.

Grup kısa süre sonra, Kars’ a Giderim Kars’ a, Yaklaş Yaklaş, Karpuz Kestim Yiyen Yok, Çığrışım Oyun Havası’nı yorumlayıp 45’lik halinde yayınladı.

Bu plağın ardından Tünay Akdeniz, Çetin İnöntepe Orkestrası’nda çalışmış Atilla Ceyhan ile tanıştı. Birlikte müzik yapmaya karar verdiler ve 1973’de ‘Atilla Ceyhan- Çığrışım Folk’ olarak sözleri Karacaoğlan’ a ait Tünay Akdeniz bestesi Dadduk (Tatlı) ile Karacaoğlan 9/8 adlı şarkıları 45’lik olarak çıkardılar. Plakta Çığrışım’ı bir başına temsil eden Tünay Akdeniz davula otururken, Atilla Ceyhan da gitar çalmış ve vokal yapmıştı. Rıza Silahlıpoda tuşlularda, Celal Kuru flütte, Talat Kurter bas gitarda kayıtlara destek vermişti.

Anadolu pop yerini Anadolu rocka bırakıyor, kırsalın yerine kent gündeme geliyordu. Tünay Akdeniz de 1973’de rock besteler yapmaya, sözler yazmaya, farklı yollar aramaya başlamıştı. Karabük’ten tanıdığı arkadaşı Kenan Yavuz (gitar, bas gitar) ve Mahmut Erciş (tuşlular) ile İstanbul’da, Salak, Babam Yazdı Ben Besteledim, İşte Aşkın Tarifi şarkılarını kaydetti. Türlü zorluklar nedeniyle 45’liği ancak 1974’ün son günlerinde piyasaya çıkarabildiler.

Mizahi sözlerle, döneme göre sert sayılabilecek sounduyla ilgi çeken Salak şarkısının popülerliği sayesinde, 1976’da stüdyoya girip Eskidenmiş (söz Ali Davut Akdeniz, beste Tünay Akdeniz) ile Niçin Seni Seviyorum’u (söz-beste: Tünay Akdeniz) kaydettiler ve yayınladılar. Bu 45’likte yeni eleman Bülent Dokur da (bas gitar) çalmıştı.

Aynı ekip 1978’de, kapağında ‘punk rock’ damgasının bulunduğu Mesela Mesele/Dişi Denen Canlı 45’liğini yaptıktan sonra Çığrışım çalışmalarına ara verdi ve Tünay Akdeniz solo işlere yöneldi.
2010’da grubun Salak parçası Fransa’da yayınlanan uzunçalar Anatolia Rocks 2 albümünde yer aldı. Tünay Akdeniz 2017’de eski parçalarını ve bunların sözsüz hallerini The Godfather of The Turkish Punk albümünde bir araya getirdi.

 

error: Content is protected !!