Çilekeş

Ekim 2002’de Ankara’da kurulan Çilekeş, 2003’de bir meşrubat firmasının düzenlediği müzik yarışmasında birinciliği kazanınca, daha albüm bile yayınlamadan Türkiye turnesine çıkma olanağını yakaladı.
Grup vokalde Görkem Karabudak, gitarda Ali Güçlü Şimşek, basta Sedat Oğuzsoy ile davulda Cumhur Avcil’den oluşuyordu. Bir süre sonra bas gitara Oğuzsoy’un yerine Gökhan Şahinkaya geldi.

Sık sık konser vermeye başlayan Çilekeş, ilk albümü Y.O.K.’u Volkan Başaran’ın prodüktörlüğünde Haziran 2005’de yayınladı. Şarkı söz, beste ve düzenlemelerinin tümünün Çilekeş’e ait olduğu yapıt, o yılın en iyi albümlerinden biri olmasına karşın müzik markette hak ettiği ilgiyi göremedi.

İkinci albümleri ‘Katil Dans’ı (2008) uzun aradan sonra Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde yaptılar. Söz, beste ve düzenlemelerin Çilekeş’e ait olduğu yapıtta söylem sistem karşıtı ve muhalifti.
Yine piyasanın alıştığı albümlere benzemeyen iş çıkarmışlardı. Katil Dans’ın yayınlanmasının hemen ardından konserlerine hız veren Çilekeş, 2008-2009 yıllarında iki kez Türkiye turnesi gerçekleştirdi.

2010 tarihli üçüncü albüm Histeri Çalışmaları ilginç sounduyla ap ayrı bir kulvarda değerlendirildi. Dönemin genç grupları, pop marketin kurallarıyla dinleyici toplarken Çilekeş inandığı yolda ilerliyordu ve marketin dayatmalarına karşı durmak amacıyla albümü internetten ücretsiz olarak müziksevere sundu.

error: Content is protected !!