DEJA-VU

Ekim 1999’da Ankara’da Cenk Sönmez (gitar), Kerem İşeri (vokal), Ahmet Türk (davul) ile Mansur Asrar (bas) tarafından kurulan etnik-metal grubu Deja-Vu, işe lokallerde cover çalarak başladı. ‘Kendin Coş’ şarkısıyla 9. Efes Dark ROXY Müzik Günleri’ne (2004) katılan grubun kazandığı birincilik kaderlerini değiştirdi. Yarışmanın getirdiği sükse ile Ankara dışındaki şehirlerde de sahneye çıktılar.

Eleman değişikliklerinin ardından 2005’de Cenk Sönmez (vokal, gitar), Barış Orhan (gitar), Tolga Nemutlu (bas (gitar) ve Barış Bilgen’li (davul) kadroyla yola devam eden grup, albüm teklifi aldı ve Kendin Coş albümünü 27 Haziran 2005’de çıkardı. 13 parçalık albüm sonrası birçok TV programına ve festivale katılan grupta Barış Bilgen’in yerine Temmuz 2007’de Oktay Fıstık davula oturdu.

İkinci albümün kayıtlarına başlayan ekip, önce Kasım 2007’de ‘Aşk Nereye Kadar’ı teklisini internette yayınladı. Rock ve metale buzuki, cümbüş, bağlama gibi etnik sazları yediren Deja-Vu (Cenk Sönmez: vokal, Barış Orhan: gitar, Metecan Mete: bas gitar, Oktay Fıstık: davul, Doğan Yılmaz: bağlama, cura) 2010’da ise ‘Sinir Ötesi Operasyon’ adlı ikinci albümünü piyasaya sürdü. Sert sounda rağmen etnik çalgıların sihriyle geniş kitlelerden kabul gören albüm, o yılın gözde yerli çalışmalarından biri seçildi.

Albümden sonra gitarcı Barış Orhan ile davulcu Orhan Fıstık kadrodan ayrıldı ve grup yeni ekiple çalışmalarını sürdürerek 2015’de 10 parçalık Dünya Varmış albümünü yayınladı. Yeni çalışmada etnik sazların ağırlığı artarken sözlerdeki özen ve derinlik dikkat çekti.

2018’de MNYK teklisini çıkaran grupta Oğuzhan Gençtürk (gitar) ile Barış Durmuş da (davul) yer aldı.

error: Content is protected !!