DESTAN

Anadolu popun önemli isimlerden Galip Kayıhan, popu iyi bilen Volkan Şanda’yı, şovu güçlü vokal Mehmet Hakan Balcı’yı, genç müzisyen Emre Önbayraktar’ı bir araya getirip 1998’de Grup Destan’ı kurdu. Destan, türkülerimizi rock tarzında yorumlayacaktı.

Son anda projeden çekilen Önbayraktar’ın yerine gelen Burak Uçkun’la Destan çalışmalara başladı ve 1998 sonlarında yayınladığı ilk albümü Destan’la 300 binlik satışa ulaştı. Makber’den, piyasa işi popa kadar birçok soundu içeren albümün lokomotif parçaları Cilveloy ile Ata Barı olmuştu…

2000 tarihli ikinci albüm Destan II’de Burak Uçkun’un yerine kadroya, deneyimli gitarist Gür Akad (gitar) katılmıştı. İyi satan birinci albümdeki stratejinin tekrarlandığı Destan II, ekipte huzursuzluk çıkınca iyi tanıtılamamış, kısa süre sonra Şanda ile Akad da Destan’dan ayrılmıştı.

Yapımcı Galip Kayıhan, Destan’ı dağıtmak istemiyordu. Mehmet Hakan’ın yanına bu kez Arda Kayıhan (1979-gitar) ile Emre Önbayraktar’ı (1969-gitar, tuşlular) alarak grubu devam ettirdi.
2001 tarihli Destan III albümünde Parra Parra (Ş. Yurdatapan), Alpay’ın Aşk Böyledir, Ben Ölürsem gibi sevilen parçalarla yeniden başarılı günlerine dönmeyi denemişti Destan. Ancak satışlarda kıpırdanma olmamıştı.

Destan 2001’den sonra bir süreliğine çalışmalara ara verdi. 2004’de ise, Ayna grubunun kurucu ismi Cemil Özeren, Destan’a katıldı. Mehmet Hakan’la Cemil Özeren aynı gruptaydı artık.
İki kişi yola devam eden Destan’ın çizgisi Mehmet Hakan’ın çok sevdiği gibi her türlü sounda uğrayarak gidiyordu. Destan ‘Aşka Geldik’ albümüyle listelerde göründü ama, yine işler istenen şekilde gelişmeyince bu ikili de ayrılmaktan kurtulamadı.

Mehmet Hakan uzun yılların ardından 2019’da Ölsem de Kurtulsam teklisini Destan adıyla yayınlayarak müzik sahnesine döndü.

error: Content is protected !!