DOSTLAR

1973 yazında Dönüşüm grubunun eski bas gitaristi Vecdi Ören ile Edip Akbayram bir araya gelerek Dostlar’ı hayata geçirdi. Sevgi, kardeşlik, bağlılık simgesi olduğuna inanılan ‘Dostlar’ adını alan grubun ilk kadrosu Vecdi Ören (12 telli gitar, bas gitar), Cudi Koyuncu (cura, ıklığ, rebab, bağlama, yaylı tambur), Koral Sarıtaş (davul), Galip Kayıhan’dan (gitar) oluşuyordu.

Bağlamanın başrolde olduğu, ritm gücü yüksek bu sounda Edip Akbayram’ın gür sesi çok yakışmış, Dostlar favori gruplardan biri haline gelmişti. Ancak, zamanla fikir ayrılıkları baş göstermiş ve kopuşlar başlamıştı.

Önce Koral Sarıtaş ayrılmış ve askerlik görevi sonrası Marşandiz grubunun kurucuları arasında yer almıştı. Vecdi Ören de Dostlar’ı terk etmiş, grubun isim hakkının kendisinde olduğunu söyleyerek Edip Akbayram’la anlaşmazlıklar yaşamıştı. Kurduğu yeni gruba Vecdi Ören-Dostlar adını verip plak doldurmak için çalışmaları yoğunlaştırmışken küskünlük tatlıya bağlanmış ve Edip Akbayram-Dostlar’a geri dönmüştü.

Huzursuzluk tam anlamıyla giderilememişti. İzmir Fuarı dönüşü parasal anlaşmazlıklar ve de afişte isimlerin nasıl yer alacağı gibi sorunlar sonucu bu kez Ören gruptan uzaklaştırılmıştı…
Devamında Dostlar’a önemli isimler geldi. Moğollar’dan Murat Ses (org), Ağrı Dağı Efsanesi’nden Nadir Uygun (davul) ve Özkan Uğur (bas gitar) gibi üç yetenekli müzisyen Akbayram, Koyuncu, Kayıhan’lı Dostlar’a katılmış, grup yepyeni bir hava kazanmıştı.

Garip ile Dom Dom Kurşunu parçalarının düzenlemelerini yazan Murat Ses Dostlar’da kısa süre kaldıktan sonra, müzikal anlaşmazlık nedeniyle ayrılmış, onu Özkan Uğur ile Nadir Uygun takip etmişti.
Eleman trafiği devam etmiş, yerlerine Ayzer Danga (davul), Ersen-Dadaşlar’dan Kılıç Danışman (org) ile Taner Öngür (gitar) kadroya katılmıştı. Bu arada Vecdi Ören geri dönerken Kayıhan da Dostlar’ı bırakmıştı.

Anadolu popun fazla eleman değiştiren gruplardan olan Dostlar’da Danışman’la Öngür de fazla durmamış ve İzmir Fuarı’nda iki ay çalıştıktan sonra, parasal anlaşmazlık nedeniyle Dervişan’a gitmişti. Boşalan gitar pozisyonuna, Dervişan’da Cem Karaca’yla anlaşmazlığa düşen Galip Kayıhan gelmiş; böylelikle davulcu Danga hariç, grup ilk kadrosuna yeniden kavuşmuştu.
Dostlar, Edip Akbayram’a eşlik dışında tutarlı, özgün çizgi ve bütünlük sergileyemediğinden grup havası bir türlü yakalanamamıştı.

1976’da Vecdi Ören’le Akbayram arasında yine anlaşmazlık çıkmış ve Ören bu kez ‘dönmemecesine’ ayrılmıştı. Yerine, Kurtalan Ekspres ve Moğollar’da çalmış bas gitarist Mithat Danışan gelmişti.
Cudi Koyuncu, Galip Kayıhan, Ayzer Danga, Mithat Danışan ile Edip Akbayram’dan oluşan kadrosuyla Dostlar, Mehmet Emmi’yi (Aşık Mahzuni) plak yaparak yeniden parlamıştı ama sorunlar sona ermemişti. Edip Akbayram-Dostlar, dört yıllık sıkıntılı beraberliğin ardından Zalim Zalim/Kahpe Felek 45’liğini tamamlayıp Mayıs 1977’de dağılmıştı.

Edip Akbayram’a grup gerekmekteydi ve Ayzer Danga’yla birlikte Dostlar’ı yeniden ayağa kaldırabilmek için harekete geçmişti. Akbayram üç yeni eleman Mete Akkuş’u (bağlama), Cengiz Öztunç’u (bas gitar, bağlama, yaylı tambur, kanun, ut) ve İlhan İşerli’yi (gitar) almıştı Dostlar’a.

Edip Akbayram ile yeni Dostlar kadrosu, Kerem Güney bestesi Aldırma Gönül’ü (şiir: Sabahattin Ali) plak yapmış ve yine listelerin en üst sırasına yerleşmişti.
Kısa süre sonra İşerli de gitmiş ve topluluk Cengiz Aktunç (bas gitar), Ahmet Yıldızalp (gitar), Mete Akkuş (bağlama) ile Kurtalan Ekspres’in yetenekli davulcusu Nur Moray’lı kadrosuyla yola devam etmişti.
1977’de Aldırma Gönül’le Hey Dergisi Müzik Oscarları’nda en iyi düzenleme ödülünü kazanan Edip Akbayram-Dostlar’daki eleman trafiği hafiflememişti. Ağustos 1979’da grup Ahmet Yıldızalp (gitar), Saygun Arpalı (davul), Mete Akkuş, Gündüz Ersoy’dan (bas gitar) oluşmaktaydı. Akkuş yerini bir süre sonra Rafet Yıldırım’a (bağlama) bırakmıştı.

Celal Tunceli ile Yener Öngür’ün de yer aldığı Dostlar’da Seksenli yıllarda basçılar İsmail Soyberk, Levent Yurtseven, Metin Özülkü, Murat Töz, Mehmet Mustafa Bahpar, Mustafa Sarışın, tuşlu çalgılarda Fırat Baydar, Erkan Alpay, Mertol Şalt, davulcu Engin Gürkey, gitaristler Adnan Ergil, Onur Koğacıoğlu, bağlamacı Mustafa Budan görev yaptı.
Müzik sahnesinde Dostlar adıyla bir orkestra da yer aldı.

error: Content is protected !!