EGZOTİK BAND

27 Kasım 1980’de Halil Bal (gitar), Gökhan Pekkaya (bas gitar), Selami Sevinç (davul) tarafından İstanbul’da heavy metal grubu olarak kuruldu. Bir yıl sonra Nejat Tekdal (tuşlular, Ercan Birol (gitar) ile Gürdal Polat (vokal) katıldı.

Grubun verdiği ilk konser 31 Mayıs 1981’de Beyoğlu Fitaş sinemasında gerçekleşti ve bu adım bir avuç yerli rock dinleyicisinde büyük heyecan yarattı.

Konser sonrası Egzotik Band’den ayrılan Sevinç ile Polat’ın yerine Sefa Ulaştır’la (davul) Nermi Kurt (vokal) gelirken bir süre sonra da kadroya Sabahattin Taşdöğen (vokal) katıldı.

Döneminin önemli yerli rock grupları arasında gösterilen ekibin Mayıs 1983’de RA, Devil, Latin 2 ile verdiği ortak konser boyunca seyircilerin ‘Diskolara Ölüm’ sloganını atması müzik tarihine geçti. Sürekli eleman değiştiren Egzotik Band’ın 1983 kadrosu Sefa Ulaştır (davul), Karaca Somer (vokal), Gökhan Pekkaya (bas gitar), Halil Bal’dan (gitar) oluşuyordu.

TRT’de yayınlanmak üzere birkaç parça dolduran grup, 1986’da çalışmalarına ara verdi. 1988’de yeniden toplansalar da ekip kalıcı işler üretemedi.

‘12 Eylül’ sonrası yerli rocktaki kuraklığın giderilmesinde büyük işleve sahip Egzotik Band, grup kurmak isteyen genç müzisyenlere cesaret vermişti.

error: Content is protected !!