ERKİN KORAY DÖRTLÜSÜ

1965 sonunda Almanya’dan Türkiye’ye dönen Erkin Koray, orada kurduğu The Hiccups adlı grubun gitarcısı Bernhard Weber’ı yanında getirmiş, davulcu kardeşi Korkut Koray’ın da katılımıyla döneme göre sert sayılabilecek müzik yapmaya başlamıştı. Grupla bir yıl kadar çaldıktan sonra, kulüplerde ve salonlarda sahneye çıkmak üzere Ocak 1967’de Erkin Koray Dörtlüsü’nü kurmuştu.

Volkanlar’dan gelen Tuncer Dürüm (ritm gitar), Ziya Bakanay (bas gitar), Sedat Avcı (davul) ile Erkin Koray’dan (vokal, gitar) oluşan dörtlü, 1967’de İstanbul Plak’a Kızları da Alın Askere/Aşk Oyunu 45’liğini yapmıştı. Plak büyük ilgi görürken Erkin Koray ülke çapında ünlenmişti.

Aynı yıl çıkardıkları Anma Arkadaş/Anadolu’da Sevdim 45’liğiyle yerini sağlamlaştıran grup, Doğu-Batı sentezi arayışlarını sürdürecek imkana kavuşmuştu.

Bu moralle katıldıkları Altın Mikrofon 1968 finalinde, beat çizgisinde düzenlenmiş Çiçek Dağı parçasıyla dördüncü oldular. Yarışma kuralları sonucu 45’ik olarak yayınlanan Çiçek Dağı’nın B yüzüne psyhedelic beste Mechul’ü koydular.

Yarışmadan birkaç ay sonra Ziya Bakanay ayrılınca yerine bas gitarı Taner Öngür aldı ve grup turneye çıktı. Taner Öngür grupla Hop Hop Gelsin/Çiçek Dağı (1968) 45’liğinde çaldıktan sonra ayrılınca Koray da grubu dağıttı.

error: Content is protected !!