ESİN ENGİN ORKESTRASI

17 Mayıs 1945’de Sivas’ta doğan Esin Engin profesyonel müziğe 16 yaşında girdi. Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan Bölümü’nden diploma alan Engin, aynı günlerde solist olarak sahneye çıkıyordu.

Profesyonel sanat yaşamı 1965’de Ferdi Özbeğen Orkestrası’nda başlayan, dans müziği ağırlıklı bu deneyimin ardından ilk 45’liği Bülbül/Yalnız Adam’ı 1967’de yayınlayan Engin, solo kariyerinin yanında besteci ve düzenlemeci olarak meslektaşlarının plaklarına imza atmış, film müzikleri ve müzikallere parça yazmıştı.

Bunlarla yetinmeyip kurduğu Esin Engin Orkestrası’yla (The E. E. Orchestra) Modern Oyun Havaları 1, Modern Oyun Havaları 2, Anadolu, Modern Oyun Havaları 6, Geceler, Tangolar, Dünden Bugüne, Anadolu ve Oyun Havaları, Son Tango, Modern Fasıl, Nostaljik Fasıl, Arabesk 80, Nostalgic Russian Tzigane, Gypsy Fire, Film Müzikleri adlı uzunçalarları üretmişti.

Engin’in geleneksel ezgilerimizin özgün hallerine sadık kalarak yazdığı düzenlemelerini başarıyla çalan orkestra, bu toprakların müziğinin ülke dışında tanıtılmasında önemli rol oynamıştı. Esin Engin 4 Mayıs 1997’de kansere yenik düşmüştü.

 

error: Content is protected !!