FAİRUZ DERİN BULUT

1996’da İstanbul Üsküdar’da Demir Kerem Atay ile Okan Yılmaz (org, vokal) tarafından kuruldu. Pavyon ruhunu seviyorlardı ve bunu en iyi yansıttığına inandıkları Beyrutlu sanatçı Fairuz’un adını aldılar. Bir de soyadı gerektiğini düşünüp, ‘bazen derinde, bazen de göklerde olmak için ‘derin bulut’u seçtiler.

2000’de gruba Taha Rıza Özmen (bas gitar) ile Güçlü Başarır (davul) katıldı ve doğaçlaması zengin müziğe başlandı.
2001’de 6. Roxy Müzik Günleri’nde finale kalan, Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği Battle of Bands yarışmasında üçüncü olan, 2002’de Roxy’de jüri özel ödülünü kazanan Fairuz Derin Bulut elemanları, bir yıl sonra bestelerinden oluşan Kundante albümünü yayınladı.

70’lerin düğün soundu, Erkin Koray ile Orhan Gencebay etkisi, hammond orgun sıcaklığı derken taverna altyapılı funky şarkılarla psychedelic rock ve oryantal kokan albümü üreten grup, alternatif işler sevenler için ilginç bir proje ortaya koydu.

Fairuz Derin Bulut üniversitelerde, lokallerde çaldıktan sonra 2009’da D. Kerem Atay (gitar, vokal), Taha Rıza Özmen, Okan Yılmaz, Ümit Üşeri’li (keman) kadroyla Arabesk adlı ikinci albümü çıkardı. 10 tane Ali Tekintüre bestesini içeren bu albümün ardından grup 2010’da Taner Elhan’ın yönettiği Acı Aşk filminin müziklerini yazdı ve parçalar filmin müzik albümünde bir araya getirildi. 2013’de ise 10 parçalık Patlantis albümü geldi.

Cem Tan (davul), Umut Üşen (keman), Ali Osman Hökemek (klarnet), İsmail Darıcı (darbuka, def), Onur Öztürk, Ömür Güra Gürman (darbuka), Lale Evren Kardeş de (davul) grupta müzik yapan isimlerdendi.

error: Content is protected !!