FIRTINALAR

Kıbrıs’ta Girne Boğaz Komutanlığı’nda vatani görevlerini yapan Lefkoşalı beş mücahit 1966’da grup kurmuş ve adını da Boğaz Sancaktarlığı koymuştu. Asker grubu olmalarına karşın müzikleri hümanistti.
Eylül 1966’da ilk konserlerini veren Boğaz Sancaktarlığı sahneye genişlemiş kadroyla çıkmıştı: İrteş Çörekçioğlu (solo gitar), Hasan Türker (ritm gitar), Ahmet Abdullah (bas gitar), Erdal Osman (davul), Doğan Salih, Özer Naşit, İlker Reşat (akordeon), Mustafa Sezgin (vokal).

Sonra adını Fırtınalar’a dönüştüren grup, dönemin popüler Türkçe ve İngilizce parçalarını çalarak, Kıbrıs’ta ünlenmişti.

Mütevazı enstrümanlar ve ses düzeniyle sahne alan Fırtınalar, ilk yıllarda Mücahitler Gazinosu ile askere ait diğer gazinolarda (Çınar, Kadife Kale, Yaşar Gazinosu) programa çıkmıştı. Bu işlerden gelen para, görev yaptıkları ‘Fırtınalar Birliği’ne aktarılıyordu.

Terhis sonrasında Fırtınalar müzik çalışmalarına daha ağırlık vermiş, Hasan Türker (bas gitar), İrteş Çörekoğlu (solo gitar), Aysın Cambaz (ritm gitar), Özkan Şahin (davul) 1980’e dek müzik yapmıştı.
Fırtınalar 14 yıllık aktif müzik yaşamında Türkiye’den Kıbrıs’a konsere giden Nesrin Sipahi, İnci Çayırlı, Meral Atakök gibi sanatçılara da eşlik etmişti.

Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço’nun parçalarıyla birlikte yabancı şarkıları seslendiren grup, sahnede bestelerini de çalmıştı. Bir ara Kıbrıs’ın önemli seslerinden Ahmet Belevi’yle çalışan grup, Bayrak Radyosu’na da uzun süre programlar üretmişti.

error: Content is protected !!