GEVENDE

2000’de yedi kişi Blues Band adıyla Eskişehir’de kurdu grubu. İki yıl barlarda blues ve rock’n’roll çalan bu gençler 2002’de Güneydoğu Anadolu’da halk arasında ‘müzisyen’ anlamına gelen Gevende adını aldı. 10. Roxy Müzik Günleri’nde birinciliği kazanan grup, camiada yeni olmasına karşın, aralarında Zeytinli Rock Festivali, H 2000, Eskişehir Caz Günleri, Barışarock, Ankara ve İstanbul uluslararası caz festivalleri de olmak üzere birçok önemli organizasyonda çaldı; güven kazandı ve ilk albümleri ‘Ev’i 2006’da çıkarttı.

Ahmet Kenan Bilgiç (vokal), Okan Kaya (bas gitar), Can Ömer Uygan (trompet), Ömer Öztüyen (viyola), Gökçe Gürçay’lı (davul, vurmalılar) kadro, uzun süreleri nedeniyle radyolarda yer bulamayan şarkılarını sıra dışı konser performanslarıyla seslendirerek hatırı sayılır kitlenin beğenisini kazanmıştı.

Gevende 2011’de yayınladığı ikinci albüm Sen Balık Değilsin’de heyecanıyla, dinamik yorumuyla benzersiz bir yapıt ortaya koymuştu. Klasik enstrümanlara ek olarak şarkılarını viyolalarla, trompetlerle zenginleştiren topluluk Ahmet Kenan Bilgiç (gitar, vokal), Okan Kaya (bas gitar, geri vokal), Gökçe Gürçay (vurmalılar), Ömer Öztüyen (viyola), Serkan Emre Çiftçi’li (trompet) kadroyla albümde cazdan yola çıkıp yine birçok türe uğramıştı. Söylediklerine göre yaptıkları ‘psychedelic folk’tu. Norveçli gitarist Eivind Aarsat’ın da destek verdiği bu çalışma sonucunda grubun albümleri Türkiye dışında da dağıtılmaya başlamış ve ekip uluslararası festivallerde boy göstermişti…

2015’in sonunda ise, Beyoğlu Saint Antuan kilisesinde gerçekleşmiş Gevende konserinin kayıtlarından oluşan albüm dijital formatta müziksevere sunuldu. Albümde, St. Antuan akustiğinde yorumlanan bildik parçaların yanı sıra, yeni yapıtlar da yer almıştı. ‘Live at St Antuan’ adlı yapıt, Gevende grubunun ilk konser albümüydü. Konser kadrosunda Ahmet Kenan Bilgiç (gitar, vokal), Gökçe Gürçay (davul), Okan Kaya (bas gitar, geri vokal), Ömer Öztüyen (viyola), Serkan Emre Çiftçi (trompet), Tunç Çakır (vibrafon, vurmalılar) vardı.

Grup 2017 başında dokuz parçalık ‘Kırınardı’ albümüyle listelere döndü ve bu kez çalmalarıyla da üstün bir yapıt ortaya koydu.

error: Content is protected !!