HAVA KUVVETLERİ ORKESTRASI

1961’de Ankara’da Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı bünyesinde Orhan Sezener’in şefliğinde kuruldu. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İrfan Tansel, orkestra için gereken emirleri vermiş, kadro kısa sürede toparlanmıştı.

Glenn Miller orkestrasının solo trompetçisi ABDli yarbay Stanley, 1962’de Ankara’da görevli bulunduğu sırada Amerikan Büyükelçiliği’nde dinlediği Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası’nı çok beğenmiş, Türkiye’de kaldığı sürede orkestraya caz klasiklerinden repertuar kazandırmıştı.

Yeni şarkılarıyla birlikte orkestra, şef Orhan Sezener’in yönetiminde çok çalışarak ve repertuarını geliştirerek 1969, 1970 ve 1974 yıllarında ödüller kazanmış, yurtdışından gelen ünlü cazcılara başarıyla eşlik etmişti.

Uzun süre Türkiye’nin en büyük dans ve caz orkestrası unvanını taşımış topluluk, bir büyük (12 kişi) ve iki küçük (5’er kişi) orkestradan oluşmuştu.

1982’de Türkiye televizyonlarında ilk big band konserini veren orkestra Belçika, İtalya ve Bosna-Hersek gibi ülkelerde de çalmıştı.

1999’da dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Ergin Celasin’in emriyle orkestra çalışmalarını arttırmış ve Ankara, İzmir, Zonguldak Caz festivallerine katılmıştı.

2005 Ankara Caz Festivali açılış konserinde cazseverlere başarılı bir konser veren orkestranın ismi, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’in isteğiyle Cazın Kartalları Orkestrası olarak değiştirilmişti.

error: Content is protected !!