HAYVANLAR ALEMİ

1999’da Ankara’da ortaokul arkadaşları tarafından kuruldu. Dönemin gözde hard rock ve metal şarkılarını coverlayan grup, devamında doğaçlama yanını geliştirip deneylere girişti. Geniş coğrafyadan topladıkları halk müzikleri üzerine oluşturdukları bileşimle dikkat çeken Hayvanlar Alemi, ilk resmi albümü Gaga’yı 2006’da yayınladı.

Bu albümden sonra grup yurtdışına açıldı. ABDli şirket Sublime Frequencies etiketiyle şarkılarını CD-plak halinde ‘Guarana Superpower: Selected Works from 2007-2009’ albümünde topladı ve 2010’da ABD’de piyasaya sürdü. Aynı şirket 2012’de, grubun Etiyopyalı besteci Mulatu Astatke’nin Yekermo Sew parçasına yaptığı coverı içeren tekliyi de çıkardı…

Eleman trafiğinin ardından Özüm İtez (gitar), Işık Sarıhan (davul), Hazar Mutgan (bas gitar), Gökçe Başar’lı (gitar) kadroyla istikrarı sağlayan Hayvanlar Alemi, bu kez de üyelerin farklı kentlerde yaşamalarından dolayı stüdyo kayıtlarını dörtlü yerine üçlü ya da ikili gerçekleştirdi.

Grubun üçüncü yasal albümü Twisted Souvenirs, 2014 yazında bir Alman şirketi tarafından plak formatında yayınlandı.

We Are in the Depths of Byzantion projesinde Yekermo Sew parçasıyla yer alan Hayvanlar Alemi’nin ‘Visions of a Psychedelic Ankara’ çalışması 2015’de plağa basıldı.

Grubun canlı kayıtlarını içeren ‘Hayvantropolojik Alan Kayıtları Serisi’nin dördüncü ayağı ‘Live in Krefeld 2014’ ise 2016’da Inverted Spectrum Records etiketiyle yayınlandı.

Hayvanlar Alemi üretmeye devam etti ve 2018’de 15 parçalık Altın Serüvenler albümü, 2020’de bir İtalyan firmasının etiketini taşıyan Psychedelia in Times of Turbulence albümü CD ve plak halinde müziksevere sunuldu.

error: Content is protected !!