İNCESAZ

1997’de Cengiz Onural (gitar), Murat Aydemir (tanbur) ile Derya Türkan (kemençe) tarafından İstanbul’da kuruldu. Cengiz Onural ile Murat Aydemir’in besteleriyle, Sanat müziğimizin eserlerini çağdaş düzenlemelerle yorumlayan üçlüye aynı yıl Taner Sayacıoğlu (kanun) katıldı ve bu kadro Nisan 1999’da ‘1/Eski Nisan’ albümünü yayınladı.
Popüler TV dizisi İkinci Bahar’ın müziklerini de yazan İncesaz, bunları albümde topladı. 2001’de Akın Aral’ı (bas gitar) aralarına alan üyeler, 2002’de Melihat Gülses’in vokaliyle ‘2/Eylül Şarkıları’ albümünü çıkardı.

2003’de Engin Gürkey’in (vurmalılar) gelmesiyle altılıya dönüşen İncesaz, 2004’de ise Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Efdal Altun ile Hakkı Öztürk’ten oluşan yaylı çalgılar dörtlüsünün de yer aldığı ‘3/İstanbul’a Dair’ albümünü yayınladı.

Kayıtlar ve sahne çalışmalarının yanında Ekmek Teknesi ile Çınaraltı dizilerine yazdığı müziklerle de popülerliğini arttıran İncesaz, 2005’de bu kez Dilek Türkan’ın söylediği yerli tangolardan oluşan ‘4/ Mazi Kalbimde’ albümünü çıkardı.

2005’de ‘5/Elif’ (Cengiz Özkan’ın solistliğinde türkülerden oluşan), 2009’da ‘6/Kalbimdeki Deniz’ (Dilek Türkan vokalde), 2011’de ‘7/Yollar’, 2014’de ‘8/Geçsin Günler (Ebru Köker Aldemir ile Bora Ebeoğlu vokaliyle), 2017’de ‘9/ Peşindeyim’ (Ebru Köker Aldemir ile Bora Ebeoğlu vokaliyle) albümlerini, 2020’de Mavi Kayık teklisini, 2022’de Güzel Günler albümünü yayınlayan ve yıllar içinde özgün soundunu yaratmayı başaran İncesaz’ın kadrosu zaman içinde genişleyerek Cengiz Onural, Murat Aydemir, Taner Sayacıoğlu, Akın Aral, Türker Çolak (vurmalılar), Volkan Hürsever (kontrbas), Emre Erdal (kemençe), Ezgi Köker Aldemir (vokal), Bora Ebeoğlu’dan (vokal) oluştu.

error: Content is protected !!