ISLANDMAN

2010’dan beri süregelen solo çalışmalarını geliştirmek amacıyla Tolga Böyük’ün hayat verdiği Islandman projesi, vurmalılarda Eralp Güven, synthesizer ve gitarlarda Erdem Başer’in yer almasıyla müzik topluluğuna dönüştü. ‘Afro beat’ ten ‘krautrock’ a geniş yelpazesiyle dikkat çeken topluluk, Ağustos 2016’da bir Danimarkalı şirket etiketi ile Ağıt EP’sini yayınladı.

Islandman grubu synthesizer kaynaklı mekanik seslerle, doğaçlama arayışlarla yerli pazarda örneğine pek rastlanamayan soundun peşinden gitti.

Grubun Rest in Space albümü de aynı şirket tarafından Ekim 2018’de hem dijital ortamda, hem de plak halinde çıkartıldı.Gruptan aynı yıl Future Days EP’si de geldi.

Islandman, 53. Montreux Caz Festivali kapsamında düzenlenen yetenek yarışmasında ‘En İyi Çıkış Yapan Grup’ seçilerek ‘Shure Montreux Caz Grubu Ödülü’nü kazandı.

Islandman 2019’da önce 10 parçalık Kaybola albümünü, 2020’de Kara Toprak (Jacob Gurevitsch ile) ile Aku Membawa, 2021’de Amarnos Ahora, Akustikhane Across, Karavan Sessions teklileri ile 10 parçalık Godless Cerimony albümünü, 2022’de Remotely Close: Strangers, Magic Workout, Butterfly Ballet Piel a Piel teklileriyle Bahar EP’sini müzikseverlere sundu.

error: Content is protected !!