İSTANBUL 12 ORKESTRASI

12 Aralık  2003‘de Doruk Onatkut ile Ali Arslan Kızılçay’ın desteğiyle Hüseyin Cahit Lü tarafından kurulan ve on iki kişiden oluşan orkestra sonra eleman sayısını 15’e çıkardı: Vokallerde Lizet Rofe, Julide Özçelik ile Cenk Rofe, davul ve vurmalılarda Emre Yenson ile Alpar Lü, bas gitar, gitar ve vokalde Soner Şeker, piyano ve vokalde Emre Oktayoğlu, yaylılarda Başak Elkutlu, Nilgün Lü, trompetlerde Şenova Ülker, Volkan Coşar ile Halil Yiğit, kanun ve vokalde Güniz Yılmaz, flütlerde Nihan Şeker ile Zümra Oktayoğlu.

Kadroyu uzun süre korumayı başaran orkestra, farklı kültürlerin zenginliğini yansıttığı için İstanbul’un adını seçmişti.

Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Rumca, Rusça, Balkan dilleri ve İbranice valsten, Napolitene, çigandan Fransız şansonlarına, tangodan yöresel eserlere, kantodan rocka, müzikallerden pop şarkılarına geniş yelpazede müzik icra eden İstanbul 12 Orkestrası, ilk albümü ‘İlk’i 2011’de yayınladı.

Yurtdışında da sahneye çıkan İstanbul 12 Orkestrası, albümü tanıtma konserlerinde klasik şarkılarla birlikte bestelerini de seslendirdi.

error: Content is protected !!