İSTANBUL ARABESQUE PROJECT

Grubun davulcusu, prodüktörü, düzenlemecisi ve söz yazarı Barbaros Akbulut tarafından 2009’da kurulan İstanbul Arabesque Project, sevilen arabesk şarkıları rock altyapılarla, Doğulu vurmalılarla yorumlamak ve bu türde besteler yapmak hedefiyle yola koyuldu.

İlk kadrosunda Akbulut’un yanında Pınar Seda Günday (vokal), Özer Kırçak (gitar) ile Korkut Peker’in (gitar) bulunduğu, Erkut Demiroyan’ın da bas gitarıyla katkı verdiği grup, ilk albümü ‘Her Gün İsyanım Var’ı 2010’da yayınladı.

Arabeskin altın çağından seçilmiş parçaları rock altyapının üzerine bindirerek çalan İstanbul Arabesque Project, albümü konserlerle tanıtırken yeni albümün stüdyo çalışmalarına da başlamıştı.
2011’de ayrılan vokal Pınar Seda Günday’ın yerine katılan Ayşegül Şirin’le kayıtları sürdüren grup, Kasım 2011’de Damarımda Kanımsın albümünü çıkardı. Beş cover, beş de besteden oluşan ve daha sert sound içeren albümde Utku Kırca bas gitarıyla gruba eşlik etmişti.

10 parçalık üçüncü albüm ‘İhtimallerden de Uzak’ 2012 sonunda yayınlandı. Arabeskle rockın füzyonu üzerinde kafa yorarken sürekli eleman değişiklikleriyle uğraşan ve grup havasını bir türlü oluşturamayan İstanbul Arabesque Project, buna rağmen üretkenliğini korudu ve 2015’de 12 parçalık Gurbet albümünü, 2017’de Kamuran Akkor’la Unutamadım, 2018’de Tükendi Nakti Ömrüm teklilerini, 2019’da grubun onuncu yılı şerefine 10 parçalık Sende Kalmış albümünü, 2020’de de Bir Bilebilsen, 2021’de Küskünüm, 2022’de Bir Kulunu Çok Sevdim ve Benim Hayatım teklilerini yayınladı.

error: Content is protected !!