İSTANBUL BLUES KUMPANYASI

Ekim 1993’de Sarp Keskiner önderliğinde İzmir’de tohumları atılan ve İstanbul’da büyüyen İstanbul Blues Kumpanyası, geleneksel blues funk, zydeco, cajun, gospel gibi siyah müziğin değişik türlerini Ortadoğu ile Anadolu folk soundlarıyla birleştirerek Mart 1997’de Kökler albümünü müzikseverlere sundu.

Grup, Sarp Keskiner (vokal, gitar, mandolin, banjo, armonika), Salih Nazım Peker (vokal, mandolin, banjo, gitar), Enis Serkan Ayman (davul, vurmalılar, vokal), Erke Erokay (gitar, tef), Burak Güven (elektrikli bas), Oya Erkaya (elektrikli bas), Diler Özer (vurmalılar), İlhan Babaoğlu (alto saksafon) ile Suna Soner’den (vokal) oluşuyordu. Bu ekip daha önce de soul, blues, doğaçlama üzerine değişik gruplarda müzik yapmıştı.
Çağlayan Örge (mitar, manço, telli tüfek, minitar) ile Vefa Karatay’ın da (bas gitar) katıldığı kumpanyanın en köklü üyeleri olan Sarp Keskiner ile Salih Nazım Peker bluesla Anadolu folku arasında ortak noktalar bulduklarını, bluesun geleneğini, duygularını, inançlarını araştırdıklarını belirtiyorlardı.

Tamamen Halk müziği yaptıklarını söyleyen, blues çalgılarının yanında bağlama, cura, bendir gibi bizden enstrümanlar da kullanan grup, Kasım 1999’da arabesk, halay, funk, trip hop, drum’n bass, elektrikli deltayı bir araya getirdikleri Sair Zamanlar albümünü yayınladı.

12 parçalık çalışmada bluesun dozunu azaltan ama ruhunu sürdüren İstanbul Blues Kumpanyası Sarp Keskiner, Salih Nazım Peker, Tuğrul Aray (nefesliler), Vefa Karatay (bas gitar), Orçun Baştürk’lü (vurmalılar) kadroyla 25 konserlik veda turnesine çıkarak 2000’de çalışmalarına ara verdi.

Grubun kayıtlarından bir bölümü 2022’de Live at Efes Pilsen Blues Festival 1997 EP adıyla yayınlandı.

error: Content is protected !!