İSTANBUL DEVLET MODERN FOLK MÜZİK TOPLULUĞU

Türkülerimizin modernize edilip yorumlanması amacıyla 1993’de T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kuruldu. Provalarını ve on beş günde bir verdiği düşük bilet fiyatlı konserlerini İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde sürdüren topluluk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerdiği yurtiçi ve yurtdışındaki mekanlarda da sahneye çıktı.

Halk ezgilerimize yeni yorum getirmeyi amaçlayan topluluk, bütün yörelerimizi kapsayan repertuvarı ve grubun bünyesindeki aranjörlerin düzenlemeleri ile türkülerimizi kitlelere ulaştırmayı hedefledi.
Ferhat Livaneli, Ahmet Koç, Asım Ekren, Ercan Irmak, Cihan Okan, Berç Yenal, Gökhan Çavdar, Enver Merallı, Julide Karan, Ufuk Yıldırım gibi müzisyenlerin görev yaptığı topluluk, repertuvarında Halk müziğinin yanı sıra Klasik Türk müziğine de yer verdi.

‘Çok Sesli Halk Ezgileri Konseri’ adıyla sahneye çıkan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, 2010’da Yorumlar adlı 22 parçalık albümü yayınladı. Yeni elemanlarla devam eden topluluk, her yıl repertuvarını tazeleyerek konserler verdi.

error: Content is protected !!