KADRİ ÜNALAN ORKESTRASI

1938 İstanbul doğumlu Kadri Ünalan müziğe mızıkayla başladı. 1958’de Kuyruklu Yıldızlar grubunda profesyonel olan Ünalan piyano, org ve gitar çalıyordu. Kısa sürede dikkat çekti ve Erol Büyükburç’un orkestrasına katıldı.

Şubat 1962’de Büyükburç’tan ayrılan Kadri Ünalan, yanına Nüceyim Fener’i (bas gitar), Necati Giray’ı (piyano), Erdoğan Aktuğ’u (davul) ve Başar Tamer’i (vokal) alarak orkestrasını kurdu. Kulüp şovlarıyla, sinema konserleriyle büyük ilgi gören orkestra buna rağmen kadroyu bir arada tutamadı.

Orkestrasını yeniden toparlayan Ünalan, deneyimli saksafoncu Muhittin Paydaş, vokal Salim Dündar, vokal Gönül Turgut, davulcu Hasan Hür, Nüceyim Fener, Başar Tamer, Ergüven Başaran’la yola devam etti. Bu kadro sahne başarısını plaklarla da tekrarlayarak aranan orkestralar arasına girdi.

1970’de Almanya, Belçika, İsviçre, Hollanda’da uzun süre çalışan, Almanya’da bir de uzunçalar dolduran Kadri Ünalan Orkestrası’nda çeşitli tarihlerde Cemal Serezoğlu (bas gitar), Tufan Ünalp (vokal), Erdoğan Altuğ (davul), Şener Özkan (saksafon, flüt), Mustafa Özkent (gitar), Lamia (vokal), Emin Aydın (flüt, saksafon), Melih Çetiner (davul), İlter Yenişen (trombon), Enis Erge (vokal), Berna (vokal), Nil Demirhan (vokal), Alaettin Dal (saksafon) yer aldı.

error: Content is protected !!