ZAFER-BANU-HÜLYA

Önemli orkestralarda gitaristlik yaptıktan sonra solo enstrümantal albümler yayınlayan Zafer Dilek, gitarı bırakıp şarkı söylemek istemiş ve Yonca Plak’ın girişimiyle Hülya-Banu Kırbağ kardeşlerle bir araya gelmişti. Zafer-Banu-Hülya üçlüsünün hedefi vokal müziğini ileriye taşımaktı.

Evlilik nedeniyle müziğe uzak kalan Banu Kırbağ bu projeyle yeniden stüdyolara ve sahnelere dönmüştü. İstanbul Belediye Konservatuarı şan bölümünde eğitim görmüş ablası Hülya Kırbağ ise aynı dönem Ah Neyleyim Gönül, Ilgaz gibi şarkılarla listelerin üst sırasında yer almayı başarmıştı.

İşe amatör ruhla sarılan üçlü, yayınladığı 45’likler (Çiçeklerin Dili/Yarına Tanrı Ulu-1974, Şimdi Yalnızım (Banu)/Seni Öyle Seviyorum ki-1974, Çukulata Sevgilim/Kara Kara Badem Gözler-1974, Ağlama Gönlüm Ağlama/Seni Gidi Çapkın-1975, Kalbim İstanbul’da/Kaleden Top Atarlar-1976) ve adlarını taşıyan tek albüm ile sevilen vokal gruplarından biri olmuştu.

Çukulata Sevgilim şarkısıyla patlama yapan Zafer-Banu-Hülya, Şubat 1975’de Beyrut’ta konser verecek kadar ünlenmişti.

Aralık 1976’da albüm çıkaran Zafer-Banu-Hülya aynı yıl Alpay’ın Güven Park albümünün kayıtlarında vokalleri üstlenmişti.

Üçlü bir süre sonra ayrılıp solo çalışmalara yönelmişti.

error: Content is protected !!