ZAKKUM

1998’de Ankara’da Raindog adıyla grup kuran ve uzun süre barlarda cover çalan Yusuf Demirkol (vokal), Cem Senyücel (davul), Eren Parlakgümüş (gitar) 2004’de aralarına Emre Yılmaztürk’ü (bas gitar) alıp, yine başkalarının şarkılarını söyleyerek ‘Başkent’in sevilen gruplardan biri haline gelmişti.

Makyaj ve renkli giysileriyle ‘glam rock’tan örnekler veren dörtlü, bestelerinden oluşacak albüme kalkışırken radikal bir karar aldı.

Türkçe beste albümünü Türkçe grup ismiyle çıkartacaklardı. Kendilerine Zakkum adını yakıştırdılar ve albüme de Zehr-i Zakkum ismini koydular.

İki yıllık hazırlığın ardından Ocak 2007’de yayınlanan albümde Seyyal Taner (Erkek Adamsın) ve Teoman (Zehr-i Zakkum) ile yapılmış düetlere de yer veren Zakkum, güçlü parçalarıyla uzun süre listelerde tutunmayı başardı.

Elemanlar, Şubat 2011’de birlikte müzik yapmaya başlamalarının 13. yılında ‘13’ albümünü çıkardı. Buzuki Orhan, Cem Adrian ile Hayko Cepkin’in katkıda bulunduğu albüm, birincisinin başarısını tekrarladı ve Zakkum, etnik sazların da yardımıyla ikinci albüm sendromunu kazasız belasız atlattı.

İyi çekilmiş videokliplerle dinleyicilerini arttıran grup, Eylül 2012’de ise Ben Böyle Değildim maksi teklisini yayınladı.

Konserlerle albümlerin tanıtımını desteklerken Eylül 2013’de 13 parçalık Her Gün Sonbahar adlı üçüncü albümü çıkardılar.

Rock pazarındaki tıkanmaya rağmen üretimi sürdüren elemanlar, Şubat 2016’da beşinci stüdyo albümü Bir Gece Yarası’nı yayınladı ve yapıtın tanıtımı için Anadolu’yu gezdi.

2017’de Zakkum uçakla akrobasi yapan Türk Yıldızları filosunun 25. Yılı onuruna hazırlanan albüme Uçuyorum şarkısıyla katıldı ve 2018’de Ferdi Tayfur şarkısı Hatıran Yeter’i, 2019’da Müsaade Senin teklisini, 2020’de de 20. kuruluş yılları şerefine 30 yeni parçadan oluşan Duble I-II albümünü, 2022’de Bölünmüş Uykularımda, İzlerin Soğumuş Bende, İlkbahardım Hiç Üşümezdim albümlerini müzikseverlere sundu. Diğer Zakkum teklileri: Ben Böyle Değildim, Gökyüzünde, Bilemedim, Güneşimi Kaybettim, Seni Rastgele Sevmedim.

error: Content is protected !!