BALKAN YOLCULUĞU

1993’den başlayarak Yeryüzünün Yedi Rengi konserlerine öncülük eden Muammer Ketencoğlu, bu etkinliklerde yer alan geniş müzisyen topluluğundan bazı isimlerle 1997’de Balkan Yolculuğu grubunu kurdu.
Grup, Balkanlar’ın geniş coğrafyasından Türkçe, Bulgarca, Makedonca, Boşnakça, Rumca ve Romence köy türkülerini, kent şarkılarını, düğün müziklerini bir araya getirerek zengin repertuar oluşturdu.
Çekirdek kadrodaki Sumru Ağıryürüyen, Brenna MacCrimmon, Cevdet Ürek, Muammer Ketencoğlu yurtiçi ve yurtdışında konserler verdikten sonra 2001’de Ayde Mori albümünü yayınladı. Albüm, Balkanlar köy müziğini geniş kitlelere sundu.

2001’de gruba katılan Aytuğ Nevzat Matracı (saksafon, klarnet) 2006’da trafik kazasında yaşamını yitirince Balkan Yolculuğu onun anısına, birlikte verdikleri konserlerden kayıtları 19 parçalık Balkan Journey (2007) albümünde topladı.

Zaman içinde Rahmi Göçmen (vurmalılar), Deniz Övünç, Sakıp Songelen (nefesliler), Şule Kocaman Saraç (vokal), Selda Koçak Uzuntaş (vokal) gibi isimlerin de yer aldığı grup, 2012’de Balkan Sesleri albümünü çıkardı.

Balkan Yolculuğu, kuruluşunun 20. Yılına ise Sandığımdan Rumeli Türküleri albümüyle girdi. Türkçe söylenen 23 türküden oluşan albüm Makedonya, Prizren, Romanya ve Moldova Gagavuzları’ndan derlenen yapıtları içeriyordu.

error: Content is protected !!