CAHİT OBEN 4

Cahit Oben, 1963’de ‘Cahit Oben 4’ adıyla grup kurdu. Ekipte solo gitar çalan Oben’den başka Fikret Kızılok (ritm gitar), Erol Ulaştır (davul), Koray Oktay (bas gitar) vardı.

Beat müzik yapan ve bunu halk müziğimize uyarlamayı hedefleyen, semt konserleri veren Cahit Oben 4, kendi parasıyla art arda iki 45’lik yayınladı. Birincisi Silifke’nin Yoğurdu/Hereke’ydi (beste: Fikret Kızılok), ikincisi ise Beatles ve Shadows parçalarının yorumlarından oluşan 36-24-36/I Wanna Be Your Man’di.

Aynı kadro 1965’deki ilk Altın Mikrofon Yarışması’na katıldı ve Kızılok’un seslendirdiği Halimem parçasıyla dördüncü oldu.

Dereceye girenlere plak çıkarma olanağı sağlayan yarışma kuralları neticesinde Cahit Oben 4 bir 45’liğe daha kavuşmuştu: Halimem/Makaram Sarı Bağlar.

Bu dönemde Füsun Önal gruba katılıp dörtlünün sahnesini hareketlendirmişti. İşler tam rayına oturmuşken, Cahit Oben müzik yaşamına nişanlısı Füsun Önal’la devam etmeyi kararlaştırmış ve kadro dağılmıştı…

Cahit Oben ertesi yıl grubu toparlamış, bu kez Cankut Özgül (davul), Gökhan Torgay (bas gitar), Göktuğ Vensurel (gitar), Cahit Oben‘li (vokal) Cahit Oben 4‚ Her Gün Kavga Var adlı besteyle Altın Mikrofon’da finale yükselmeyi başarmıştı. Devamında yine final şartnamesi sonucunda Her Gün Kavga Var/Şey (enstrümantal) 45’liği piyasaya çıkmıştı.

Tüm bu başarılara karşın Cahit Oben 4, 1966’da iki 45’lik Me/Anything ile Geli Geliver Bana/Bach The Bach’ı yayınladıktan sonra çalışmalarına son vermişti. Grupta bir ara Ergin Yorulmaz da (bas gitar) yer almıştı.

 

 

error: Content is protected !!