DARKPHASE

1989’da Ankara’da Tolga Ergin (gitar), Zafer Altundağ (gitar) ile Melih (bas gitar) tarafından kurulan trash metal grubu Darkphase, karma konserlerin ve gelip giden elemanların ardından ilk demosu ‘Mortal Visions’u 1990’da çıkardı. Demonun beğenilmesi üzerine grup bu kez de Almanya’da yayınlanan derleme bir albüme tek parçayla katıldı.

Aralık 1991’de yayınladıkları ikinci demo End of Lunacy ise, ülke dışından da olumlu tepkiler alarak elemanlara moral verdi. 1993’de Zafer Altundağ, Tolga Ergin, Murat Erk’li (bas gitar) kadroyla müzik yapan Darkphase, ilk yasal albümü Waning Moon, Setting Sun’ı 1994’de çıkardı.

1995’de dağılma kararı aldıkları günlerde basçıları Ögeda Cenikan yaşamını yitirince onun anısına yola devam ettiler.
14 Şubat 1996’da İngiltere’de konser veren Darkphase kadro değişiklikleriyle 2000’li yıllarda da faaliyetini sürdürdü. Bu dönemde grupta Erkin Şahin (gitar, vokal), Tolga Ergin (vurmalılar), Selim Eralp (bas gitar), Murat Yücel (gitar), Orçun Mardan (tuşlular), Alpay Tekin (bas gitar), Hakan Kuşçu (gitar), Hakan Savaşer (bas gitar), Barış Eroğlu (gitar, vokal), Emre Özgümüş (vokal, bas gitar), Deniz Durdağ (gitar) çaldı.

Grubun 2007 sonunda yayınladığı Darphane albümü, medyadan da olumlu eleştiriler aldı. Yerli müzik piyasasının en kıdemli gruplarından biri haline gelen Darkphase, 2014’de de Crimson Rivers teklisini yayınladı.

Bir dönem grupta Cem Göksel (bas gitar), Bülent Kutlutürk (gitar), Melih Elitaş da (gitar) yer aldı.

error: Content is protected !!