DİKEN

Eylül 1992’de Taylan Ayık tarafından Türkçe heavy metal grubu olarak kuruldu ve kadro iki yıl sonra tamamlanabildi: Taylan Ayık (solo gitar, vokal), Özgür Yazıcı (davul), Ersan Aslan (bas gitar), Oytun Ayık (ritm gitar). Bestelerden oluşan ilk albümleri Hedef Büyük (1998) beğenildi ve iyi satış yaptı. Ancak sivri ‘milliyetçi’ söylem bir grup müzikseverin tepkisini çekti…

1999’daki ekonomik zorluklar nedeniyle albüm yerine dört parçalık EP ‘Düşlerim Ölümsüzdür’ü yayınlayan Diken, grup içi anlaşmazlıkların büyümesi üzerine Eylül 2000’de dağıldı.

2002’de Taylan Ayık önderliğinde toparlanan ekip, sahne çalışmalarının ardından Ay Batarken (2003) albümünü çıkardı. Grup ekonomik sorunlar nedeniyle 2004’de faaliyetlerine son verdi.

Ekibin vokalisti ve gitaristi Taylan Ayık yeni kadro oluşturup 2008’de 10 parçalık İsyan albümünü yayınladı.

Diken’in uzun kariyerinde Cenk Hasanoğlu (davul), Yahya Ekinci (gitar), Fatih Balcı (bas gitar), Tansel Coşkuner (gitar), Fatih Elbaş (davul), Levent Karakış (gitar), Serhat Aral (davul), Serdar Demir (gitar), Özgür Erdovan (davul), Arif Deniz Toker (gitar), Murat Net (gitar), Hakan Kurtyılmaz (vokal), Emir Erkal (gitar), Hakan Akkaya (bas gitar), Remzi Erbil (gitar), Ural Doruk (gitar), Orkun Arıyörük (davul), Mustafa Hatip, Mustafa Kemal Yanıker, Gökhan Bakın, Onur Pehlivan (davul), Erman Konuklu (gitar), Karataylan (gitar, vokal), Tansel Gökpınar (gitar) gibi isimler de yer alırken grup iki teklinin ardından 2016’da Yenilmeyenler, 2018’de Hadeyan albümleriyle devam etti.

Diken, 2017’de 999 ile Diken teklilerini ve 16 parçalık albüm Hadeyan’ı, 2020’de Cinnet Çağı ile Anladığın Dilden ve Söz Mezarlığı, 2021’de Sizden Biri teklilerini, 2022’de dokuz parçalık Ağır İtaatsizlik albümünü çıkardı ve dağıldığını duyurdu.

error: Content is protected !!