DR. SKULL

Grubun temeli Ankara Fen Lisesi öğrencileri tarafından atılmıştı. Alper Yarangümeli (davul), Murat Ersöz (gitar, vokal), Murat Baştepe (gitar, vokal), Mustafa Erman (bas gitar) okulun grubu olarak Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması’nda ikincilik kazanmıştı.

Ekip 1983’de Hacettepe Tıp Fakültesi’nde Dr. Skull adını aldı ve Seksenli yılları konserlerle geçirdi.

Heavy metal yapan grubun 1990’da piyasaya sürülen ilk albümünün adı Wory Zover’dı. Yerli rock için iyi satış kabul edilebilecek 20 bini geçen albümü, 1992’de ‘Rools 4 Fools’ izledi. Bu yapıt da 25 bin sattı.
Murat Baştepe’nin ayrılmasının ardından vokalist Serdar Tuksal’la yoluna devam eden Dr. Skull, derdini daha iyi anlatabilmek için Türkçe albüme karar verdi ve Haziran 1994’de ‘Hershey Yolunda!’yı çıkardı. Sounda bir parça punk ile saksafon ve keman da katılmıştı. Aynı yıl Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda Die Toten Hosen grubunun konserine ön grup olarak katılan Dr. Skull, doktor olan elemanların mesleklerini tercih etmesi üzerine dağıldı.

Uzun süre sona yeniden toparlanan gruptan 2019’da Rools 4 Fools ve Wory Zover albümleri, 2022’de Showy Zodne-Live albümü geldi.

error: Content is protected !!