ENBE

1993’de Engin Titiz ile Behzat Gerçeker tarafından kuruldu. İlyas Mirzayev gibi çok yetenekli ismi de bünyesinde barındıran orkestra, yıldızlara sahne çalışmalarında eşlik ederken 1997’de ‘Müziğimizle Evreni Kucaklıyoruz…’ albümünü yayınladı. Yapıtta, orkestraların repertuarlarında mutlaka bulunan klasik parçalar yer alıyordu. O dönem ilgi görmeyen albüm, ENBE Orkestrası’nın popülerliği yakaladığı 2008’de yeniden piyasaya sürüldü.

Uzun yıllar sabırla müzik yapan, chansonlardan etnik müziklere, valslerden tangolara, cazdan Latin’e kadar geniş yelpazede repertuar oluşturan ENBE Orkestrası’nın talihi, büyük bir plak şirketiyle anlaşmasından sonra değişti.

Medyada fazla görünen, özel günlerin vazgeçilmez ismi haline gelen ENBE, daha geniş kitlelere seslenebilmek amacıyla, Türkçe parçalara eğilmeye karar verdi.
2006’da Behzat Gerçeker’in bestelerinden oluşan Düşler albümünü çıkartan orkestra, asıl patlamayı 2008 tarihli, kendi adını taşıyan albümle gerçekleştirdi. Orkestra bünyesindeki şarkıcıların yanında şöhretlerin de şarkıları yorumladığı yapıt çok sattı. Orkestraların önemini Türkiye müzik pazarına yeniden hatırlatan ENBE, TV programlarının da vaz geçilmezlerindendi artık.

ENBE, 2011’de dokuz kişilik yeni kadrosuyla 30 şarkılık Collection adlı üç CD’lik albüm yayınladı. 2012 sonunda Hikaye teklisini çıkaran grupta parçayı Elvan Günaydın, Banu Küçük, Fulya Demir, Berkay Özideş, Onur Turan, Çağlar Ökten seslendirdi.

2015’de popüler şarkıcılarla ve iyi seslerle işbirliğiyle ortaya çıkan 17 parçalık ‘ENBE Orkestrası 2015’ albümü ise yılın en çok satanlarındandı.

Orkestra, 2016’da Behzat Gerçeker&Enbe Orkestrası adıyla Düşler ‎albümünü, 2018’de ise müziğin ünlülerinin destek verdiği ENBE 2018 albümünü müziksevere sundu.

error: Content is protected !!