EROL BÜYÜKBURÇ ORKESTRASI

Lise öğrenimi için geldiği İstanbul’da arkadaşları Şevket Uğurluel (akordeon), Kanat Gür (gitar), Salim Ağırbaş (davul), Metin Ersoy’la (vokal) 1956’da Florya plajında sahneye çıkarak profesyonel olan Erol Büyükburç, daha sonra İsmet Sıral Orkestrası’nın vokalini üstlenmişti.

Askerlik dönüşü adına kurduğu ilk topluluğu Erol Büyükburç Vokal Grubu ile İstanbul gece hayatına fırtına gibi girmiş, Batı tarzındaki bestesi Little Lucy’nin plağıyla zirveye yükselmişti. Aynı dönemde orkestrasına Rüştü Kurtuluş (gitar), Nüceyim Fener (bas gitar), Kadri Ünalan (gitar), Celal Akatlar (piyano), Erdoğan Aktuğ (davul), Nejat Alpay ile Altan İrtel (piyano) gibi iyi müzisyenleri toplamayı başarmıştı.

Bu ekibin dağılmasının ardından Erol Büyükburç yakın dostu Şerif Yüzbaşıoğlu’nun orkestrası ile Hilton ve benzeri lüks mekanlarda çalışmıştı.

Şerif Yüzbaşıoğlu’dan ayrıldıktan sonra 1964’de kurduğu orkestra piyanoda Necdet Kara, bas gitarda Çarli, elektro gitarda Cüret Işıközlü gibi müzisyenlerden oluşuyordu.

Aynı yıl Belgrad’da yapılan Balkan Melodileri Festivali’nde Milli Orkestra ile Türkiye’yi temsil eden Büyükburç, yurda dönünce orkestrasını toparlamış, sahnede folk düzenlemeleriyle bestelerini söylemeye karar vermişti. Orkestrada Erol Büyükburç dışındaki elemanlar vokal Ayferi, piyanist Altan İrtel, davulcu Çetin Çalışır, basçı Işık Tapan ile gitarist Yurdaer Doğulu’ydu.

1965’de Büyükburç Orkestrası kadrosu gitarda Cenk Taşkan, bas gitarda Berç Kürkçü, davulda Altan Severcan, piyanoda İrfan Esentaş, klarnet ve saksafonda Önder Bali’den oluşuyordu. Aynı yıl 3. Boğaziçi Müzik Festivali’ne katılıp, en iyi orkestra seçilen topluluğun kadrosu ise şöyleydi: Temkin Işıközlü, Selçuk Alagöz, Yurdaer Doğulu, Erol Büyükburç, Ertan Özerdem, Altan Severcan.

Yenilik peşinde koşan Erol Büyükburç, sahnede elemanları sandalyeye oturtup çaldırmaktan, bağlamayı orkestraya monte etmeye kadar bir dizi değişikliği denerken, Anadolu turnelerinde de aynı çizgiyi ve disiplini sürdürmeye büyük özen göstermişti.

Erol Büyükburç’un orkestrasında zaman içinde Uğur Başar (bas gitar), Ergüven Başaran (saksafon), Ümit Eroğlu (piyano), Majak Toşikyan (gitar), Turgut Okçu (bas gitar), Erdoğan Doğu (bas gitar), Neşet Ruacan (gitar), Taner Olcay (trompet, trombon), Tayfun Asyalı (gitar), Tarık Çökmez (org, trombon, keman), İlter Yenisen (trombon), Celal Uygun (davul), Ayhan Karataş (davul), Abdullah Kezler (keman), Tevfik Girginer (bas gitar), İlhan İşerli (gitar), Hasan Hür (davul), Sabahattin Gümüş de (trompet) çalmıştı.

error: Content is protected !!