GECE

Lise çağlarında Ankara’da sürekli gittikleri dükkanda tanışmışlar ve 2000’de grubu kurmuşlardı. Gökçe Balaban (bas gitar), Erdem Başer (gitar), Can Baydar (gitar, vokal), Eren Çilalioğlu (davul) isimlerinin baş harflerini yan yana getirerek gruba Gece adını vermişti.

2005’te Roxy Müzik Günleri’nde finale kalan Gece, 2008’e dek Ankara ile çevre illerde rock yaptıktan sonra İstanbul’a yerleşti. Grup, aynı yıl sözlerle bestelerin kendisine ait olduğu albüm İçinde Saklı’yı, Koray Candemir’in prodüktörlüğüyle çıkardı.

Kısa sürede İstanbul rock camiasında adını duyuran ve 2009’da Rock’n Coke’a katılan Gece, ikinci albüm öncesi Gamsız (2010) teklisini yayınladı.

Dörtlü, ikinci albüm Gece’yi Nisan 2011’de müzikseverlere sundu. Birkaç parçada yaylıları kullanan grubun popülaritesi arttıkça farklı arayışlar peşi sıra geldi. 2013’de Türkiye’de gerçekleşen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın resmi şarkısı ‘Yıldızlar Buradan Yükseliyor’u Gece grubu bestelerken, Nilüfer’in ’12 Düet’ isimli düet albümünde Başıma Gelenler şarkısını ünlü şarkıcıyla birlikte seslendirdi. 2013’te gruptan ayrıca Yanımda Kal teklisi geldi.

Gece’nin 12 parçalık üçüncü stüdyo albümü ‘İyi Niyetli Bir Gün’ aynı kadroyla Nisan 2014’de piyasaya sürüldü ve çalmaları daha iyi olan bu yapıt listelerde üst sıralara çıktı.

Grup, 2016’da bu kez Kalbe Kördüğüm albümüyle müzik markete döndü ve akılda kalan sözlerle daha geniş kitlelere seslenebildi. Gece, 2016’nın sonunda ise Tik Tak adlı şarkıyı önce dijital platformda, ardından plak formatında yayınladı.

error: Content is protected !!