HALİKARNAS ALTILISI

1939 İzmir doğumlu Ergüder Yoldaş lise sıralarında ailesinden habersiz İzmir’de konservatuara yazılmıştı. Mezun olduktan sonra 1963’de profesyonel müziğe başlayarak arkadaşlarıyla önce Los Esperanza orkestrasını kurmuş, ardından adlarını Halikarnas Altılısı’na (Aslında beş üyeli grup) çevirmişti.

İzmirli Halikarnas Altılısı, İstanbul’da plak kayıtlarında solistlere de eşlik etmişti. 1 Temmuz 1965’de düzenlenen 3. Boğaziçi Müzik Festivali’nde vokal dalında Halikarnas 6’lısı en başarılı orkestra (Sabri Güvendik: saksafon, Mustafa Can: akordiyon, Tümay Sayar: davul-vokal, Ergüder Yoldaş: piyano, Ertan Durmaz: vokal-bas) seçilirken Sabri Güvendik alto saksafonda en başarılı müzisyen ödülünü kazanmıştı.
Sonraları sevilen sanatçılardan olacak Atınç da sanat hayatına 1966’da Halikarnas Altılısı’nda başlamıştı.

Bir ara Özer Sualp’le (nefesliler) Ergun Aydın’ın da yer aldığı orkestra isim değiştirerek 1969’da yeni sayfa açmış, adı Halikarnas 6/8 Folk Bach and Soul olmuştu. Orkestrada orgda Ergüder Yoldaş, basta Oğuz Kutmandu, solo gitarda Engin Süelözgen, vokalde Turgut Oksay ile Nermin Candan, tenor saxta İrfan Çimen, davulda Varol Ucuptan yer almıştı.

1970’de orkestrayı dağıtan Ergüder Yoldaş (ölüm tarihi 25 Ocak 2016), bir süre Serpil (Barlas) ve Ertan Durmaz’la Halikarnas Üçlüsü adıyla Halk müziğimizi çağdaş normlarda değerlendirmeyi denemiş, 1970’lerde ise adını verdiği oda orkestrasıyla çalışmıştı.

error: Content is protected !!