ISLAK KÖPEK

2005’de İstanbul’da Şevket Akıncı (elektrikli gitar), Korhan Erel (bilgisayar, crackle box), Volkan Terzioğlu (tenor saksafon, klarnet) ve Volkan Ergen’li (bilgisayar, vurmalılar) kadro tarafından kuruldu. İlk konserini 2005 yazında veren gruba bir yıl sonra Robert Reigle (tenor saksafon) ile Dirk Stromberg (elektrik gitar) katıldı. Hedef doğaçlama müzik üretmekti ve yaptıklarına eleştirmenler ‘free jazz’ demişlerdi.

Açık Radyo’da ürettikleri programa ‘Öteki Caz’ adını koyan, İstanbul’da sahneye çıkan ve çaldıklarını kaydeden Islak Köpek, Volkan Ergen’in gitmesinin ardından beş kişi devam etti.

Avrupa’da da konser veren grup, 2008’de adını taşıyan albümü yayınladı. Yapıttaki parçalar 2006 ilkbaharında Bilgi Üniversitesi ile Galata Perform’daki etkinliklerde canlı kaydedilmişti.

Piyasa müziğine alışık kulaklar için dinlenmesi zor müzik yapan Islak Köpek, farklı sanatçılarla deneylere de girişmişti. Türkiye’den giden Stromberg’in yerine gelen Giray Gürkol (gitar) ile Gülşah Erol’lu (çello) kadro aynı arayışları sürdürdü.

error: Content is protected !!