KANAT GÜR ORKESTRASI

21 Haziran 1937 Ankara doğumlu Kanat Gür, sanat yaşamına Orhan Sezener Orkestrası’nda gitarla başlamıştı.

Sırasıyla İlhan Feyman, Müfit Kiper, Nejat Cendeli orkestralarında çalışmış, 1962’de topluluğunu kurmuştu. İstanbul ve Ankara lokallerinde programa çıkan orkestra, İtalyanca şarkılarla ünlenmişti.
Kanat Gür (gitar), Ersin Üreksoy (piyano), Erol Erginer (tenor saksafon), İldeniz Ürel (bas gitar), Metin Özyol’dan (davul) oluşan orkestra, zamanla folk düzenlemelerine ve giderek beate kaymıştı. 1964’de 2.

Boğaziçi Müzik Festivali’nde Türk folklorundan düzenlemeler dalında orkestradan Ergun Özer en iyi vokal seçilmişti.

1965’de ise ilk Altın Mikrofon müzik yarışmasında Karadır Kaşların türküsüyle finale kalmış ve Karadır Kaşların/İçimdesin 45’liğini yayınlamayı başarmışlardı.

Talat Kurter (bas gitar), Atilla Baybek (gitar), Reşat Özerdem (piyano, org, trompet), Ergun Dinç (bas gitar), Şener Özkan (saksafon, flüt), Mustafa Özkent (gitar), Cüneyt Varol (saksafon), Feza Gökçül Çolakoğlu (gitar, akordeon), Güner Güler (flüt, org), Vedat Gür (org), Önder Bali (klarnet), Okay Temiz (davul), Seyyal Taner (vokal), Tevfik Girginer (bas gitar), Nurettin Irmak (trombon), Yılmaz Tülek (saksafon), Yavuz Özışık (piyano), Mehmet Ceylan’ın da (saksafon) yer aldığı orkestra, yurtdışında çalıştıktan sonra 1970’lerin başında dağıldı. Orkestranın çıkardığı 45’likler arasında 24 Mila Baci/ Il Cane di Steffa (1962) ile Ne Sihirdir Ne Keramet/Bu Deli Gönül de (1967) vardı.

error: Content is protected !!