ZAFER ÇOTAL ORKESTRASI

1947 İzmir doğumlu olan ve ilkokul 4. sınıftayken piyano çalmaya başlayan Zafer Çotal, Ankara Devlet Konservatuarı’nda okudu. 17 yaşında İlhan Feyman Orkestrası’na giren, Yurdaer Doğulu ve Hasan Hür orkestralarında da çalışan Çotal, 1968’de arkadaşlarıyla ‘Lir 5’ grubunu kurdu.

Zafer Çotal (piyano, bas gitar) adını verdiği orkestrayı 1970’de Mustafa İçli (vokal), Mustafa Süder (tenor saks, klarnet, keman, vibrafon), Selçuk Eriş (gitar), Ali Kızılçay (org), Bekir Eytaş (davul), Soner Çotal’lı (trombon) kadroyla hayata geçirdi.

Gece kulüplerinin aranan topluluğu haline gelen, iki yüzden fazla sanatçıya sahnede ve plak kayıtlarında eşlik eden orkestrasıyla Çotal, kendi adına ilk 45’liği 1973’de yayınladı: Sana Rüya Diyemem/Boğaziçi Köprüsünde Müzikli Bir Gece.

1974’de Zambaklar Açarken/Yaprak Yaprak Gözyaşı 45’liğini de çıkartan Zafer Çotal Orkestrası’nın 1978 kadrosunda Zafer Çotal (bas gitar, piyano), Turhan Eteke (vokal), Fikret Aslan (vokal), İsmet Demiral (tenor saks), Alper Feyman (bas gitar), Samim Bükülmez (davul), Selçuk Eriş (gitar), Soner Çotal (trombon) vardı.

Gazino çalışmalarının seyrekleşmesinin ardından orkestrasını dağıtan Zafer Çotal, bir ara Fikret Aslan’la ortak ‘Talih’ uzunçalarını hazırladı ve Doksanlı yıllarda plak kayıtlarında çaldı.

 

error: Content is protected !!