ZEN

Hiçbir kalıba, modaya bağlı kalmadan doğaçlama ‘o anın müziği’ni üreten, melodiye pek prim vermeyen grup 1988’de ‘toplu meditasyon’ dediği müzik için bir araya geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü bünyesinde rock, punk ve blues yapmış elemanlar, grupla üniversitenin dışına taşıp sokaktaki adama yakınlaşmıştı. ZeN adını ise, ‘kadın’ ve ‘enstrüman çalan’ anlamlarına geldiği için seçmişlerdi.

Demo çalışmalardan (Uzay/1989, Ku Ku Ku/1990, Cemal/1992, CRR Konseri kaydı, 13/1994) sonra ZeN, 1995’de Suda Balık adlı ilk albümünü yayınladı.

Hiçbir şarkısını bir önceki gibi çalamayan, belli repertuarı olmayan ekibin Suda Balık kadrosunda Okan (davul, vurmalılar), Burak (elektrikli gitar), Merih (vurmalılar), Remzi (darbuka), Adil (elektrikli gitar), Murat (gitar), Mehmet (teyp) vardı.

Doğaçlama çalan ZeN’in konserleri de sahne çevresinde o anda yaşananların müziğe yansımasıyla gelişiyordu. Performans sırasında müzikle film ve dia gösterisi iç içe geçiyor, görüntüler şarkıları destekliyordu.

ZeN, Suda Balık’ı takip eden albümünü ABD’de yayınladı. Derya albümünün öyküsü ilginçti: Türkiye’ye gelen Jay Dobis adlı Amerikalı müzik eleştirmeni dönüşte Suda Balık’ı bir plak yapımcısına dinletmişti. Plakçı, Suda Balık’ın ABD’de yayını için ZeN’le bağlantı kurdu.

Bakırköy Akıl Hastanesi’nde Konser

Suda Balık yerine yeni bir albüm için anlaşıldı ve grup, Derya adını verdiği yapıtı kayıt edip ABD’ye gönderdi. 12 parçadan oluşan 47 dakikalık albümün ardından grubun bir şarkısı da İtalya’da piyasaya çıkan Fioralia adlı toplama çalışmada yer aldı…
ZeN’in üçüncü albümü Tanbul ise İstanbul’un kaosunu, kültürünü, dokusunu yansıtmak için Fahrettin Aykut (davul), Bill Macbeath (keman), Merih Öztaylan (vokal, vurmalılar), Emre Önel (darbuka), Murat Ertel (bağlama, gitar, vokal), Levent Akman’lı kadroyla (def) kaydedilmişti.

Dördüncü albüm ‘ZeN Bakırköy Akıl Hastanesi’nde’, bu hastanede hastalara verdikleri konserin kaydından oluşmuştu…

O güne kadar yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen grubun ana elemanlarından Merih Öztaylan Almanya’da yaşamaya başlayınca düzen değişmiş ve doğaçlama üretim zayıflamıştı. 30 kadar elemanın yer aldığı ZeN bitmedi ama, uzun süre dinlenmeye çekildi. Bu arada elemanlar 1996’da BaBa ZuLa grubunu kurdu ve bu projeye ağırlık verdi…

error: Content is protected !!